Helsinki Dry Gin

Helsinki Dry Gin on käsityönä pienissä erissä tislattu, ensiluokkainen gini.

Se saa ainutlaatuisen pohjoisen makunsa käsin poimituista, huolella valituista mausteista ja yrteistä sekä kotimaisesta puolukasta. Raikkaaseen veteen valmistettu Helsinki Dry Gin on roteva ja tasapainoinen gin, jonka maussa on havumetsän aromeja sekä häivähdys kukkaa ja sitrusta.

Kotimaisen puolukan lisäksi makua ginille antavat Balkanin aromikkaat katajanmarjat sekä Välimeren sitruunan ja pomeranssin kuoret. Mukana maustamassa ovat myös fenkoli, korianteri, iiriksen ja väinönputken juuret sekä pieni, mutta tärkeä ruusun terälehti.

Laadun takeena jokaisessa numeroidussa pullossa on tislaajamestari Mikko Mykkäsen allekirjoitus.

Tausta

Helsinki Dry Gin muotoutui palosta luoda helsinkiläinen gini sen puhtaimmassa muodossa – raikkaat, perinteiset ginin aineisosat uutettuna täydellisimpään muotoonsa moderniksi giniksi.